świadkowa a druhna różnice w obowiązkach

Świadkowa a druhna, różnice, podobieństwa, obowiązki  - 

Świadkowa a druhna, różnice, podobieństwa, zadania

Przygotowania ślubne dla przyszłej pary młodej to nie lada wyzwanie. Zarówno przyszła panna młoda, jak i przyszły pan młody potrzebują wsparcia na wielu płaszczyznach organizacyjnych w tym szczególnym czasie. Oczywiście kobieta im więcej osób ma wokół siebie do pomocy, tym lepiej. Często tyczy się to przede wszystkim najbliższych sercu kobiety przyjaciółek. W słowniku ślubnym najbliższe grono przyjaciółek przyszłej panny młodej określa się mianem druhen. Coraz częściej w trendach ślubnych można spotkać się właśnie z tym trendem. Panna młoda oprócz najważniejszej osoby przy swoim boku, czyli świadkowej otacza się gronem kobiet, które nazywane są druhnami.

Kim jest świadkowa — geneza terminu, obowiązki

Według terminologii fachowej świadek to osoba powołana przez organ prowadzący postępowanie sądowe bądź postępowanie administracyjne do złożenia zeznań.
Historia terminu związanego ściśle z tematyką ślubną wywodzi się z angielskiej tradycji i terminu maid of honor. W pierwotnym znaczeniu była to kobieta, która służyła królowej. Z biegiem lat i ewolucją kultury europejskiej ta osoba stała się postacią obowiązkową podczas uroczystości zaślubin. Bez jej obecności, a właściwie podpisu na akcie zawarcia związku małżeńskiego przez młodą parę, dokument nie nabrałby mocy prawnej.
Jeśli chodzi o obowiązki świadkowej, to jej zadania związane są z pomocą przy organizacji ślubu i wesela, właściwie od samego początku. Jest to prawa ręka przyszłej panny młodej. Często służy pomocą przy wyborze sukni ślubnej, jest pomocna w dniu ślubu, podczas wesela służy pomocą i opiekuje się gośćmi. Przed ślubem jej zadaniem jest także wyprawienie imprezy na cześć przyszłej panny młodej. Wieczór panieński, aby stał się imprezą zapamiętaną przez przyszłą pannę młodą, powinien być przez świadkową zaplanowany z największym zaangażowaniem. W tej części oczywiście świadkowej służyć pomocą mogą druhny.

Druhna na ślubie — kto to jest i jakie pełni obowiązki

W języku angielskim jest to pojęcie bridesmaid, które oznacza kobietę uczestniczącą w przyjęciu panny młodej. W znaczeniu potocznym i mniej oficjalnym druhna to osoba, która towarzyszy pannie młodej w dniu ślubu, aby służyć jej pomocą. Przyjęło się, że gdy panna młoda decyduje się na to, aby mieć druhnę, zazwyczaj jest to więcej niż jedna osoba. To tzw. orszak ślubny panny młodej. Zaraz po świadkowej, są to najbliższe pannie młodej przyjaciółki, siostry lub krewne, które podczas tego najważniejszego dnia mają służyć świeżo upieczonej żonie pomocą.

Świadkowa a druhna — podobieństwa i różnice

Świadkowa, a raczej świadek ślubu (ponieważ płeć jest tutaj bez znaczenia, zarówno przy wyborze świadka po stronie panny młodej, jak i pana młodego) jest to osoba, bez której akt zawarcia związku małżeńskiego nie będzie miał mocy prawnej. Podpis świadka ślubu jest obowiązkowym elementem procedury. Obecność druhen, jako towarzyszek i pomocnic przyszłej panny młodej nie jest obowiązkiem. To indywidualna decyzja panny młodej, czy chce otaczać się licznym orszakiem ślubnym. Druhny to więc nieformalne pomocnice panny młodej. Jeśli już są, to na ich barkach spoczywa komfort i nienaganny wygląd panny młodej w dniu ślubu, począwszy od ceremonii zaślubin, jak i trwania zabawy weselnej.

Jeśli chodzi o ubiór świadkowej oraz druhen to stawia się na jednolitość kolorystyczną. Oczywiście najlepiej jeśli druhny mają na sobie identyczne sukienki, a świadkową z nimi łączy ten sam kolor. Suknia świadkowej oczywiście na tle sukienek druhen musi wyróżniać się krojem i wyglądem, ponieważ jednak świadkowa to najważniejsza z druhen. Jednak, aby był to prawdziwy team bride fajnie, jakby dziewczyny miały sukienki w tym samym kolorze! Taki orszak ślubny będzie wspaniałym wsparciem dla panny młodej.
Warto nadmienić, że druhny mogą być w różnym wieku, dlatego bez znaczenia czy wybranki są pełnoletnie, czy nie. Jeśli przyszła panna młoda ma młodszą siostrę czy krewną, to może ją również zaprosić do tego zacnego grona. Przy okazji najmłodszą druhnę można poprosić o sypanie kwiatków na ślubie. Będzie to dla niej specjalne wyróżnienie.

Kim są starosta i starościna na ślubie

Są to pochodzące ze staropolskiej tradycji osoby, które sprawują pieczę nad prawidłowym przebiegiem uroczystości ślubnej oraz weselnej. Często ich obowiązki przejmują obecnie świadkowie, ale często zdarza się, że są to odrębnie powołane osoby na te stanowiska. Starosta i starościna to opiekunowie i dobre dusze towarzystwa. Sprawują pieczę nad tym, aby goście dobrze się bawili, aby serwowane potrawy na stoły były nienagannie przygotowane, a także zawsze służą pomocą w razie potrzeby nowożeńcom. Najczęściej, jeśli para młoda decyduje się na to, aby powołać starostów ślubnych, z taką prośbą zwracają się do rodziców chrzestnych.

Podsumowując, ślub i wesele, to ważne i niełatwe do ogarnięcia przedsięwzięcia. Warto jest już na początku przygotowań ślubnych zadbać o grono pomocników. Podczas planowania warto w planerze ślubnym zapisać konieczność wyboru nie tylko świadków. Jak się okazuje także druhny, drużbowie i starości weselni są osobami, które stanowią nieocenioną pomoc nowożeńcom w tym najważniejszym dla nich dniu. Choć to trudne, warto pomyśleć zawczasu o tym, aby ślub był dniem pełnym miłości, szczęścia i beztroski dla pary młodej, a stres i obowiązki można oddać innym. Orszak ślubny, jeśli będzie składał się z bliskich i kochających osób, chętnie będzie służyć swoją pomocą nowożeńcom, aby ten dzień był dla nich tym najpiękniejszym.

Dowiedz się więcej
Czytaj dalej
Czytaj dalej