Starosta na weselu – jaką odgrywa rolę?

Starosta na weselu – jaką odgrywa rolę?  - 

Starosta weselny – kim jest?

Wiele osób zastanawia się, czy starosta weselny może jednocześnie pełnić funkcję świadka? Odpowiedź brzmi: jak najbardziej, jest to możliwe. Jednak decyzja o tym, kto zostanie wybrany na świadka i kto będzie pełnić funkcję starosty, zależy przede wszystkim od preferencji Pary Młodej oraz tradycji i zwyczajów obowiązujących w rodzinie. Zwykle na świadka wybiera się brata, kuzyna lub dobrego przyjaciela, który będzie stał po stronie Młodej Pary i pełnił funkcję „prawej ręki” w trakcie trwania wesela. Rola starosty przypada zwykle na barki kogoś innego. Nierzadko zdarza się, że zostaje nim ojciec chrzestny Panny Młodej lub Pana Młodego. Najlepiej, aby tę funkcję pełniła osoba komunikatywna, pomocna, przedsiębiorcza i z dużym poczuciem humoru. Ważne jest również, aby starosta nie przesadzał z alkoholem i nie naraził w ten sposób Pary Młodej na nieprzyjemności. 

Nie ulega więc wątpliwości, że wybór starosty i świadka na weselu to decyzja, która powinna być dokładnie przemyślana i dostosowana do indywidualnych potrzeb Pary Młodej.

ksiega-gosci-anelli-d-amore-w-drewnianym-pudelku.jpg

Starosta na weselu – jakie ma zadania?

Starosta weselny to osoba, która dba o prawidłowy przebieg całej uroczystości weselnej, począwszy od koordynacji przy lokowaniu przybyłych przy stole, na pożegnaniu ostatnich gości skończywszy. Starosta jest ogromną i nieocenioną pomocą dla Młodej Pary. Znajduje się wszędzie tam, gdzie w danym momencie nie może być Pan Młody, który podczas wesela zajmuje się swoją żoną i celebruje zawarcie związku, bawiąc się wraz z zaproszonymi gośćmi.

Podobnie jak Pan Młody, starosta powinien zachować trzeźwość, a przy tym świetnie się bawić i bawić innych. To on rozkręca zabawę na parkiecie, obtańcowuje ciotki i koleżanki Młodych oraz czuwa nad przebiegiem oczepin. To jednak nie wszystko. Starosta pełni także funkcje reprezentacyjne. Powinien również rzucać okiem to tu, to tam, aby w razie potrzeby działać. Jego zadaniem jest też koordynowanie wydawania ciepłych posiłków, deserów i zakąsek o czasie, a w razie potrzeby wydawanie dyspozycji. Z najwyższą starannością dba o to, aby na stołach nie zabrakło alkoholu, a kieliszki były zawsze pełne.

zaproszenie-slubne-personalizowane-botanica.jpg

Starościna na weselu w kontekście tradycji ludowej

Starościna to jedna z osób, które są najbardziej zaangażowane w proces przygotowań weselnych oraz końcowego przebiegu całego wydarzenia. Powierzenie kobiecie roli starościny równoznaczne było kiedyś z okazaniem jej szacunku oraz uznania, a także podkreśleniem tego, jak ważną rolę w społeczności wiejskiej pełni wybrana osoba. Co ciekawe, tradycyjnie nigdy nie omawiało się przyjęcia roli starościny i starosty, choć nierzadko pełnienie tej funkcji wiązało się ze sporymi wydatkami.

Jednym z nich było upieczenie kołacza weselnego, czyli dużego, okrągłego chleba, dodatkowo bogato zdobionego na wierzchu. Wyrabiało się go z mąki pszennej, jajek oraz mleka. U góry zdobiony był elementami wykonanymi z ciasta, które niosły za sobą symboliczne znacznie. Co ciekawe, rozdzielenie kołacza pomiędzy wszystkich uczestników przyjęcia było tradycyjnym sygnałem zakończenia części obrzędowej zaślubin. Upieczenie chleba nie było jednak jedynym zadaniem starościny. Zajmowała się ona również wyrobieniem tzw. szyszek, czyli bułek pieczonych razem z kołaczem – obdarowywano nimi dzieci napotkane w drodze do kościoła, a także obsypywano Pannę Młodą przed wejściem do świątyni. Taki rytuał miał na celu zapewnienie dziewczynie dorodnego i zdrowego potomstwa.

W dzisiejszych czasach orszak weselny zazwyczaj składa się tylko z Młodej Pary oraz świadków. Niemniej jednak, w niektórych regionach Polski wciąż zachowuje się tradycję wyboru przez nowożeńców starosty i starościny wesela. Ich zadania ograniczają się przede wszystkim do roli reprezentacyjnej, a w ostateczności przejmują oni część obowiązków świadków – mowa tutaj na przykład o wykupieniu przejazdu przy bramach. Starosta i starościna wesela mają również zadbać o to, by podczas uroczystości nikomu niczego nie brakowało oraz by wszyscy dobrze się bawili.

Starszy na weselu – gwarancja dobrej zabawy

Zarówno starościna, jak i starosta to osoby nierzadko bardzo ważne na weselu, które odpowiadają za poprowadzenie uroczystości i zapewnienie zaproszonym osobom dobrej, niezapomnianej zabawy. Aby mogli oni sprawnie pełnić swoją funkcję, powinni być nie tylko dobrze zorganizowani, ale również elastyczni i gotowi dostosować się do wymagań i potrzeb zakochanych. Nic więc dziwnego, że wybór odpowiedniego starosty i starościny to jedna z ważniejszych kwestii, którym należy stawić czoła podczas przygotowań do wesela. To bowiem właśnie od nich zależy, czy uroczystość okaże się udana oraz, czy goście będą pozytywnie wspominać całe wydarzenie. Warto pamiętać, że dobrze dobrana para starosty i starościny jest w stanie zapewnić niezwykłe wspomnienia i dodać magii całemu weselu.

Przed podjęciem decyzji o tym, kto będzie pełnił tę funkcję, należy uwzględnić kilka ważnych kwestii. Mowa tutaj przede wszystkim o tym, że wybrane osoby powinny bardzo dobrze się ze sobą dogadywać oraz wzajemnie się uzupełniać. Co więcej, niezwykle istotne jest, aby byli oni również znani i lubiani przez zaproszonych gości.

Niezależnie jednak od tego, kogo wybierze się na starostę i starościnę – ważne jest, aby byli oni w pełni przygotowani do poprowadzenia uroczystości i posiadali to, co jest im niezbędne, aby zapewnić wszystkim obecnym dobrą zabawę do białego rana.

ramka-na-slubne-zdjecie-upominek-dla-pary-mlodej-marsala.jpg

O czym należy pamiętać podczas organizacji wesela?

Organizacja wesela to nie lada wyzwanie, które wymaga sporej ilości pracy i zaangażowania. Aby zorganizować wesele, które zostanie zapamiętane na długo, należy pamiętać o wielu kluczowych kwestiach. Para Młoda podczas tego niezwykle stresującego czasu, jakim jest okres przygotowań, nierzadko narzeka na brak wytchnienia i nadmiar obowiązków. Nic w tym dziwnego – zakochani muszą nie tylko znaleźć odpowiednią salę weselną, kupić zaproszenia ślubne, stworzyć pyszne menu czy wybrać piękne dekoracje ślubne, ale również zadbać o komfort gości podczas całego wydarzenia. Starosta i starościna to osoby, które mogą zdjąć z barków Pary Młodej nieco obowiązków. Możliwość wspólnej pracy nad organizacją ślubu z pewnością jest nieoceniona, dlatego warto skorzystać z pomocy najbliższych i wyznaczyć wśród nich tych, którzy odciążą Młodych i wesprą ich w tym niezwykle stresującym czasie.

Dowiedz się więcej
Czytaj dalej
Czytaj dalej