Wesele w stylu słowiańskim, czyli swaćba

Wesele w stylu słowiańskim, czyli swaćba  - 

Słowiański ślub – jak wyglądał?

Swaćba to starosłowiańska ceremonia zawarcia związku małżeńskiego. Do tej pory zachowało się niewiele źródeł, które pozwalałyby nam poznać dokładny przebieg tego rytuału w plemionach słowiańskich, jednak dzięki badaniom etnologów jesteśmy w stanie odtworzyć tradycyjny ślub pogański. Słowiańskie zawarcie związku małżeńskiego miało niezwykle metafizyczny charakter – było to nie tylko połączenie dwóch osób, ale również przyjaźń rodów, akceptacja duchów przodków oraz przekazanie płodności. Ślub i wesele pełne były różnych tradycji i zwyczajów, o których warto mieć pojęcie – mogą one bowiem stać się znakomitą inspiracją na słowiańskie wesele.

Z racji na to, że ślub stanowił swego rodzaju umowę między rodzinami, a rolą swata było przedstawienie oraz negocjacja jej warunków, przed ceremonią zaślubin musiało minąć nieco czasu. Rodzina przyszłego Pana Młodego proponowała małżeństwo i wysyłała swata do rodziny wybranki. Swat przedstawiał rodzinie warunki umowy, w której ważne znaczenie miał majątek. W dawnych czasach mezalianse, czyli małżeństwa z osobą z niższego stanu, były niedopuszczalne i wiązały się z wykluczeniem społecznym. Oczywiście zdarzały się takie przypadki, jednak rodziny zamożniejsze i wpływowe z reguły nie mogły sobie na takie coś pozwolić. Obie strony musiały wnieść w związek część swojego majątku - w przypadku mężczyzny było to wiano, a w przypadku kobiety posag. Kiedy obie rodziny zgodziły się na małżeństwo, odbywały się zrękowiny przeprowadzane przez swata. Swat uczestniczył również w ceremonii swaćby, podczas której pełnił funkcję żercy, czyli osoby udzielającej ślubu i odbierającej przysięgę małżeńską.

wianek-fioletowy-do-wlosow-stylowa-ozdoba-glowy.jpg

Wesele w stylu słowiańskim – najważniejsze zwyczaje

Słowiańska swaćba pełna była tradycji i zwyczajów – jednym z nich było wspólne krojenie chleba przez Parę Młodą, na znak rozpoczęcia ich wspólnej przygody małżeńskiej. Innym ważnym elementem były z kolei pokładziny, czyli naoczne pokazywanie przez Parę Młodą swojego związku cielesnego przed zgromadzonymi gośćmi (co ciekawe, małżeństwo uważano za ważne wyłącznie wtedy, kiedy wydarzenie to odbyło się na oczach wszystkich zgromadzonych osób). 

Jedną z niewielu słowiańskich tradycji, która dotąd jest praktykowana, są oczepiny Panny Młodej. Ta na znak zawarcia związku małżeńskiego ściągała swój dziewiczy wianek i zakładała czepiec weselny. Niewiele osób jednak wie, że kiedyś oznaką posłuszeństwa wobec męża, a także całkowitego oddania, było ścięcie swoich włosów przez młodą Słowiankę. Chodziło o to, aby kobieta nie kusiła już nimi innych mężczyzn.

Istniał również zwyczaj przenoszenia Panny Młodej przez próg domu. W tamtych czasach nie robiono tego dla pomyślnego życia małżeńskiego, lecz z obawy przed duchami przodków, które mogłyby poczuć się urażone, gdyby obca kobieta bezceremonialnie przeszła przez próg. Interesujące jest to, że Panna Młoda nie tylko była przenoszona, ale często Pan Młody przebierał ją za kogoś innego, by nie urazić duchów. Co więcej, kobieta uważana była za obcą aż do urodzenia pierwszego syna – dopiero wtedy stawała się prawowitą domowniczką.

zaproszenie-personalizowane-kolekcja-greenery.jpg

Przyjęcie organizowane w stylu słowiańskim

Coraz więcej par decyduje się na ślub oraz wesele organizowane w stylu starosłowiańskim. Piękne krajobrazy górskie, malownicze pejzaże i dostojne wnętrza lokalnych dworków są idealnym miejscem na tego typu uroczystości. Znakomitym wyborem będą odnowione sale balowe – ma być gustownie i wytwornie. Idealne miejsce na słowiański ślub powinno umożliwiać bliski kontakt z naturą. Być może dobrym wyborem będzie wesele zorganizowane w lesie? To przecież właśnie tam mieszkali polscy Słowianie. Co więcej, tego typu sceneria sprawia, że Para Młoda nie musi zbytnio przejmować się dekoracjami – najpiękniejszą ozdobą będzie las sam w sobie. Nie każdy ma jednak możliwość wyprawienia wesela na łonie natury – wpisująca się w klimat słowiańskich uroczystości wynajęta sala będzie równie doskonała.

Niestety na słowiańskim ślubie i weselu nie sprawdzą się plastikowe dekoracje czy balony – zdecydowanie lepiej jest wybrać motywy roślinne, dekoracje wykonane z drewna lub po prostu gałęzie drzew czy kwiaty.

plakat-personalizowany-kolekcja-greenery-wybierz-rozmiar.jpg

Słowiańska ceremonia zaślubin – stroje Pary Młodej

Kobiety, które naprawdę chcą poczuć się jak prawdziwa słowiańska Panna Młoda, powinny zwrócić dużą uwagę na swój strój. Słowiańska suknia ślubna – prosta, biała i przepasana czerwonym pasem z haftem ludowym, będzie znakomitym wyborem. W żadnym wypadku nie można również zapomnieć o wianku, który lata temu stanowił nieodłączny element stroju (po ceremonii zamieniany był na czepiec). 

Pan Młody natomiast na ceremonię zaślubin zakładał haftowaną koszulę (wyszywankę). Część mężczyzn obecnie nie wyobraża sobie jednak rezygnacji z tradycyjnego garnituru na rzecz starosłowiańskiej koszuli. Nic w tym złego – warto jednak postarać się uzupełnić stylizację jakimś słowiańskim elementem, który doda jej nieco bardziej rustykalnego charakteru. Dobrym wyborem może być słowiańska przepaska lub też wpięty w marynarkę kwiat polny.

wianek-jak-z-zywych-kwiatow-ozdoba-glowy.jpg

Ślub słowiański – piękna tradycja

Ci, którzy zakochani są w słowiańskich tradycjach, zdecydowanie powinni zdecydować się na zorganizowanie swojego ślubu właśnie w takim motywie. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby połączyć nowoczesne zwyczaje ze zwyczajami i tradycjami słowiańskimi – to w końcu dzień Pary Młodej i to właśnie zakochani decydują o tym, jak dokładnie będzie wyglądał ich ślub. Z pewnością jednak warto zainspirować się niektórymi pogańskimi rytuałami, aby dzięki temu wyprawić prawdziwie oryginalne wesele.

Dowiedz się więcej
Czytaj dalej
Czytaj dalej