Pomysły na poprawiny. Dekoracje na przyjęcie rodzinne poprawinowe.

Poprawiny – czy warto wyprawić i jak zorganizować poprawiny po weselu?  - 

Poprawiny – czy warto wyprawić i jak zorganizować poprawiny po weselu?

Poprawiny budzą szereg wątpliwości wśród Par Młodych, ponieważ z jednej strony wiążą się z kolejnymi wydatkami, które należy uwzględnić w budżecie weselnym, a z drugiej stwarzają możliwość dłuższego świętowania tak ważnej uroczystości jak ślub w rodzinnym i przyjacielskim gronie. Wesele i poprawiny to duet, który jeszcze do niedawna był tak naturalny jak Panna Młoda i biała kreacja ślubna. Z biegiem czasu weselna tradycja dwudniowego świętowania zaślubin uległa modyfikacjom, aczkolwiek jeśli weselnicy przyjechali z daleka, a Państwo Młodzi chcą bawić się na większym luzie niż podczas wesela, warto wziąć pod uwagę organizację poprawin i zaplanować je w planerze ślubnym. Dodatkowy dzień świętowania oprócz konieczności kosztorysowania i kalkulowania nasuwa jeszcze skojarzenia z zapewnieniem obsługi sali, zaplecza gastronomicznego, wynajęciem DJ-a oraz fotografa, a także kupnem odświętnych kreacji, mniej oficjalnych niż ubiory ślubne.

Czy tyle zachodu jest warte możliwości przedłużonej zabawy weselnej? Czy Para Młoda ma podobne obowiązki związane z poprawinami, co z organizacją wesela? Czy można je wyprawić niższym kosztem? Co warto wiedzieć o poprawinach zanim zapadnie ostateczna decyzja? Zespół Ślubnych Zakupów odpowie na wasze pytania związane z organizacją, logistyką, strojami, dekoracjami i aranżacją miejsca wybranego na celebrowanie poprawin, a także dowiecie się, czy robić czy nie poprawiny po weselu.

Poprawiny – co to jest za uroczystość?

Poprawiny co to jest za uroczystość i skąd się w ogóle wzięła? Zwyczaj wyprawienia przyjęcia po weselu, czyli właśnie poprawin ma bardzo długą tradycję. Jego korzenie sięgają aż do średniowiecza, kiedy ucztowanie i biesiadowanie odbywało się przy każdej nadarzającej się okazji i uważano, że na wesele Młodej Pary jeden dzień to stanowczo za mało. W dobrym tonie było przedłużenie świętowania, a nowożeńcy i ich rodzice zyskiwali w oczach gości jako zwolennicy staropolskiej gościnności. Na poprawiny zapraszało się nie tylko rodzinę i przyjaciół, ale również całą lokalną społeczność, a ucztowanie trwało na ogół kilka dni. Poprawiny wyprawiono nie tylko po weselu, ale także po chrzcinach, czy innych rodzinnych uroczystościach.

Poprawiny – jak nazwać inaczej przyjęcie po weselu? Najbardziej znane wyrazy bliskoznaczne słowa poprawiny to: libacja, pijaństwo, balanga, gala, opilstwo, prywatka, bibka, impreza, ubaw na cztery fajerki, impra, wieczorek, popijawa, party, hulanka, zabawa, garden party, balety, bomblerka, biba, bal, feta, wypitka, przyjęcie, oblewanie, pijatyka, domówka, jubel, imprezka, bankiet, lumpka, czyli określania jednoznacznie wskazujące poczęstunek zakrapiany alkoholem w formie after party. 

Poprawiny –  jak wyglądają obecnie? 

Na czym polegają poprawiny w obecnych czasach? Tradycja kilkudniowego i tak hucznego świętowania wesela dziś nie ma racji bytu, ze względu na niedostateczne finanse i natłok obowiązków zawodowych, którymi obarczeni się nie tylko wyprawiający poprawiny Państwo Młodzi, ale także goście zaproszeni do wspólnego celebrowania zaślubin. Najczęściej poprawiny mają formę mniej formalnego obiadu lub lunchu, ewentualnie śniadania albo wczesnej kolacji. O ile w przypadku poprawin w porze lunchu i kolacji zdarzają się tańce i muzyka, to poprawiny w formie śniadania polegają na wspólnym porannym posiłku weselników, słodkim poczęstunku i zapakowaniu ciasta dla gości oraz butelki alkoholu.

Jak dzisiaj wyglądają poprawiny? Najczęściej nie przypominają one drugiego wesela i nie przyjmują formy szalonej zabawy do białego rana – tak jak to miało miejsce kiedyś. Jest to raczej lunch lub grill organizowany następnego dnia w południe. Może nawet przyjąć formę pikniku na świeżym powietrzu. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby temu spotkaniu towarzyszyły tańce oraz muzyka.

Jeśli chodzi o miejsce zorganizowania poprawin, istnieje sporo alternatyw dla przyjęcia poweselnego w lokalu. Ogród, działka, czy plener wyśmienicie nadają się na taką nieformalną fetę.

Zaproszenie na poprawiny – co trzeba wiedzieć?

W jaki sposób poinformować gości o poprawinach i kiedy najlepiej to zrobić? Możecie wykorzystać do tego celu zaproszenia ślubne, umieszczając wewnątrz wkładki do zaproszeń ślubnych. Poprawiny mimo że są mniej oficjalne niż wesele mają wymóg potwierdzenia przybycia na poprawiny. Dlaczego nie zaprosić gości spontanicznie podczas wesela? Aby goście mogli się odpowiednio przygotować, wiedząc odpowiednio wcześniej, że wesele potrwa dwa dni a nie jeden. Znajomych i przyjaciół, którzy nie nocują w bazie hotelowej możecie uprzedzić podczas pożegnania po weselu, że zaproszeni są na poprawinowy obiad lub kolację. 

Kogo zaprosić na poprawiny? W tej kwestii nie ma sztywnych wymogów. To Młoda Para decyduje, z kim chce przedłużyć świętowanie wesela. Oczywiście identyczna dowolność jest także po stronie gościa zaproszonego na poprawiny – czy trzeba iść – niekoniecznie!

Czy na poprawiny daje się prezent ślubny? Prezent na poprawiny wręczają zwykle znajomi, którzy nie brali udziału w weselu i zostali w ramach rekompensaty zaproszeni na poprawiny.

Ile trwają poprawiny?

Długość trwania poprawin zależy od tego, w jakim dniu je zaplanowaliście. Zwykle jest to niedziela, co niesie za sobą ograniczenia, związane z pracującym dniem nazajutrz. To, do której trwają poprawiny, warunkują czynniki takie jak doba hotelowa, czy to, o której poprawiny się zaczęły – o ile poprawiny odbywają się w tym samym lokalu, co wesele. Pamiętajcie, żeby śniadanie poprawinowe nie było zbyt wczesne, a kolacja zbyt późna.

Pomysł na poprawiny, czyli gdzie urządzić poprawiny?

Najbardziej popularnym wyborem nowożeńców jest urządzenie poprawin w tym samym lokalu, w którym odbywało się wesele. Dopłaca się wtedy do dodatkowego dnia wynajęcia obsługi sali weselnej i przygotowania bardziej urozmaiconego menu. Koszty te nie są wygórowane i Młoda Para może skupić się na zabawie i rozmowach z gośćmi.

Jeśli odrzucicie weselny lokal na poprawiny, macie alternatywę urządzenia imprezy w domu, ale wtedy to wy musicie wcielić się w rolę gospodarzy i nie będziecie mieć tyle czasu na swobodnę rozmowę. Nie martwcie się. Istnieje wiele opcji, dzięki którym poprawiny inaczej i mniej zobowiązująco możecie wyprawić.

Jakie są możliwości na przyjęcie poprawinowe?

  • w lokalu,

  • w ogrodzie,

  • na działce,

  • w plenerze,

  • w domu,

  • w namiocie,

  • na weselu,

  • w formie grilla.

Jak zorganizować poprawiny w domu, ogrodzie i plenerze?

Urządzając mniej formalne spotkanie poprawinowe, trzeba pamiętać przede wszystkim o menu oraz dekoracjach sali i stołów. Wybierając dania na poprawiny, warto przygotować lekkie potrawy lub zaserwować pozostałe dania z menu weselnego, aby nie zmarnowały się. Wnętrze domu, czy namiotu powinno mieć odpowiednio uroczystą oprawę, żeby podkreślić rangę wydarzenia. Materiały takie jak tiul, czy organza są niezastąpione podczas ozdabiania pomieszczenia imprezowego. Dekoracje papierowe, drewniane i świetlne również dodadzą poprawinom elegancji. Oczywiście nie może zabraknąć balonów, banerów i girland. Wybierając wariant samodzielnej organizacji przyjęcia, warto skorzystać z gotowych kolekcji dekoracji, akcesoriów i prezentów. Wśród nich znajdziecie bieżniki, obrusy, serwetniki, serwetki, kieszonki na sztućce, podkładki pod talerze, wazony i świeczniki. Zdadzą egzamin także podczas przyjęcia w ogródku, na działce i w plenerze, a nawet podczas grilla na poprawiny.

Jakie wybrać atrakcje na poprawiny?

Poprawiny są chętnie organizowane, gdyż jest to znakomita okazja, aby rodziny Pani Młodej i Pana Młodego lepiej się poznały. Do lepszej integracji przyczynią się atrakcje i zabawy, takie jak:

  • DJ,

  • samodzielne odtwarzanie muzyki z listy piosenek na poprawiny,

  • konkursy,

  • zabawy,

  • fotobudka,

  • candybar.

Co założyć na poprawiny wesela?

Jak się ubrać na poprawiny będąc gościem a jak w roli Pary Młodej? Czy strój powinien być tak samo elegancki jak kreacja weselna? Drugiego dnia warto postawić na nieco lżejszą i mniej oficjalną kreację.Panie i panowie weselnicy mogą założyć stroje będące kompromisem między stylem wizytowym a casual. Świetnym wyborem dla Pani Młodej będzie sukienka na poprawiny w stylu boho i rezygnacja z butów na obcasie, a dla Pana Młodego materiałowe spodnie w kant i luźna koszula bez muchy, czy krawata.

Poprawiny nie wiążą się z koniecznością zamawiania fryzjerek czy makijażystek. 

Czy robić poprawiny?

W przypadku wyboru miejsca wesela, menu i strojów dla Młodej Pary często głos decydujący mają rodzice partycypujący w znacznej części budżetu weselnego, natomiast decyzję o wyprawieniu przyjęcia poprawinowego podejmują nowożeńcy już na etapie planowania wesela.

Na korzyść poprawin przemawiają takie argumenty jak:

  • możliwość zaproszenia gości z dalszych zakątków kraju,

  • potrzeba Pary Młodej, aby zrelaksować się po stresie związanym z przyjęciem weselnym,

  • towarzystwo dawno niewidzianych członków rodziny,

  • niemarnowanie jedzenia po weselu,

  • miło spędzony czas,

  • pozytywne wspomnienia,

  • zdjęcia w albumie ślubnym,

  • regeneracja po zabawie weselnej.

Do wad można zaliczyć dodatkowe koszty związane z wynajęciem obsługi sali weselnej, DJ-a i fotografa na kolejny dzień oraz przygotowaniem outfitu na poprawiny.

Dowiedz się więcej
Czytaj dalej
Czytaj dalej