gotowe zaproszenia na ślub cywilny

Zaproszenie na ślub cywilny - jak wypisać?  - 

Ślub jest jednym z najważniejszych wydarzeń w życiu każdej pary. Wiele osób wstępuje w jeden związek małżeński na całe swojej życie. Jest wiele sposobów na sformalizowanie swojego związku. Nie każdy potrzebuje tradycyjnego ślubu kościelnego. Coraz więcej par decyduje się na ślub cywilny. Dla niektórych korzystną opcją jest także ślub konkordatowy. Każde rozwiązanie ma swoje zalety i wady, dlatego warto dobrze przemyśleć swoją decyzję. Tym bardziej, że taka okazja może się już nie powtórzyć. Niezależnie od tego, na jaki rodzaj ślubu padnie wybór, należy w jakiś sposób zaprosić na niego bliskich i znajomych. Dowiedz się, jak wypisać zaproszenie na ślub cywilny!

Zaproszenie na ślub cywilny a zaproszenia na ślub kościelny

W przypadku ślubów kościelnych zwykle ma się do czynienia z bardziej wystawną ceremonią i dużą liczbą zaproszonych gości. Natomiast śluby cywilne są najczęściej skromniejsze i mniej tłumne. Zaprasza się głównie najbliższe osoby – czasami tylko parę świadków. Wszystko zależy od pary młodej. Większość gotowych zaproszeń ślubnych zaprojektowana jest pod kątem ślubów kościelnych, w związku z tym najlepszym rozwiązaniem jest samodzielne stworzenie swoich unikatowych zaproszeń dla gości z okazji ślubu cywilnego. Na takim zaproszeniu można umieścić dowolne informacje i nawet spersonalizować front/treść. Niezależnie od rodzaju ślubu warto zadbać o to, aby zaproszenia ładnie się prezentowały. Stanowią one wizytówkę dla tego ważnego wydarzenia i jednocześnie coś w rodzaju pamiątki. Estetyczne zaproszenie sprawi, że druga osoba poczuje się wyróżniona i zaszczycona możliwością wspólnego przeżywania tego podniosłego dnia. Najlepiej jest wręczać zaproszenia osobiście. Jeśli nie ma takiej możliwości, to należy najpierw zadzwonić, a następnie wysłać zaproszenie pocztą.

Piękne zaproszenia na ślub cywilny

Na rynku nie brakuje pięknych zaproszeń ślubnych i to nie tylko na ślub kościelny, ale też cywilny. Dostępne są one w różnych wersjach stylistycznych. Prym wiodą obecnie zaproszenia hand made, czyli ręcznie robione. Klasyczne zaproszenia w wersji śnieżnobiałej są uniwersalnym rozwiązaniem, ale znacznie ciekawiej będzie zdecydować się na coś bardziej oryginalnego. Świetnym wyborem będzie karta dwustronna, która po jednej stronie będzie przedstawiała piękną grafikę, a na drugiej stronie umieszczony będzie tekst zaproszenia – do tego jeszcze zdobienia w tym samym motywie i bilecik pasujący graficznie do całości. Ogromną popularnością cieszą się bogato dekorowane zaproszenia ślubne z personalizacją. Bardzo eleganckie są te o podłużnym kształcie, białe, otoczone ramką, z tekstem stylizowanym na odręczne pismo, z ozdobną czcionką, serduszkami i koronką. Jest to wspaniałe rozwiązanie dla romantyków. Zaproszenia mogą być w wersji minimalistycznej, romantycznej, vintage, retro, ekologicznej, z motywem kwiatowym, w wersji łabędzie/podróżniczej/zabawnej/ze zdjęciem pary młodej.

 zaproszenia na ślub cywilny do wypisania

Jak wypisać zaproszenia na ślub cywilny?

Zaproszenia ślubne można wypisać zgodnie ze swoimi preferencjami. Wiele osób decyduje się na stworzenie swoich autorskich, co z pewnością jest czymś unikalnym. Do dyspozycji jest wiele gotowych szablonów - zarówno w wersji poważnej, jak i zabawnej. Jeśli para młoda planuje przygotować obiad zamiast wesela po zakończeniu ceremonii ślubnej w urzędzie stanu cywilnego, konieczne jest poinformowanie gości o tym fakcie. W treści zaproszenia należy jednoznacznie zaznaczyć formę przyjęcia po zaślubinach. Oprócz informacji o zaproszeniu na uroczysty obiad należy pamiętać też o podaniu informacji dotyczących przewidywanego czasu trwania przyjęcia. Utarło się przekonanie, że tylko klasyczne przyjęcie weselne trwa do białego rana, ale uroczysty obiad również może skończyć się bardzo późno. Należy wobec tego przewidzieć kwestie związane z transportem i noclegami oraz zawrzeć je we wręczanym zaproszeniu.

Z czego składa się podstawowa wersja zaproszenia ślubnego cywilnego?

W standardowym zaproszeniu ślubnym należy umieścić informacje dotyczące tego, kto zaprasza i na jaki rodzaj uroczystości, kto jest adresatem zaproszenia oraz gdzie, kiedy i o której godzinie będzie miało miejsce przyjęcie po zaślubinach.

W co może zostać wzbogacone zaproszenie na ślub cywilny?

W zaproszeniu ślubnym można umieścić informacje odnośnie noclegu i tego, co para młoda preferowałaby dostać na ślub zamiast kwiatów. Jeśli milej widziane są pieniądze, to należy sformułować odpowiednio tego typu prośbę, gdyż kwestia ta jest bardzo delikatna. To samo dotyczy dodatków, które para młoda woli dostać zamiast ciętych kwiatów. Taką prośbę można sformułować w postaci zabawnego wierszyka czy rebusu. Warto zawrzeć w zaproszeniu numery telefonów do pana młodego i panny młodej. Nie może zabraknąć prośby o potwierdzenie przybycia do określonej daty.

Jak zredagować zaproszenie na ślub cywilny, czyli propozycja kompletnego zaproszenia

Zaproszenia na ślub cywilny powinny być tak samo eleganckie, jak te wręczane z okazji ślubu kościelnego. Nie może zabraknąć daty i godziny ślubu, adresu Urzędu Stanu Cywilnego, adresu sali/restauracji (gdzie odbędzie się przyjęcie po zaślubinach), prośby o potwierdzenie przybycia do określonego dnia, numerów telefonów do narzeczonych, krótkiej informacji o preferencjach co do prezentu. Zaproszenie może zostać zredagowane zwyczajnie, wprost lub wierszem.

Na początku należy wpisać imiona i nazwiska nowożeństwa. Wymienić można też rodziców pary młodej, jeśli pomagają przy organizacji przyjęcia. W dalszej części należy zamieścić imię i nazwisko osoby lub osób zapraszanych. Poniżej widnieć powinna informacja o tym, z jakiej okazji się zaprasza. Dalej należy podać dokładną datę i godzinę ceremonii zaślubin, a następnie pełen adres miejsca przyjmowania ślubu cywilnego. W sekcji zaproszenia na przyjęcie należy zawrzeć dokładny adres lokalu, w którym ma się ono odbyć. Dalej można umieścić prośbę o potwierdzenie przybycia, z co najmniej miesięczną datą końcową i dane kontaktowe w postaci numeru telefonu. Na koniec można napisać wierszyk – w Internecie dostępnych jest wiele gotowych tekstów do wyboru.

Zaproszenia powinny być schludne i atrakcyjne. Należy zadbać o to, aby wydrukowano je na dobrej jakości papierze, o odpowiedniej fakturze. Czcionka musi być czytelna i wyraźna. Zarówno same zaproszenie, jak i koperta pod kątem tekstu powinny być dopasowane stylistycznie i kolorystycznie, tworząc spójną całość. Można wzbogacić zaproszenia o wspólne zdjęcie, mapę dojazdu do urzędu stanu cywilnego, plan dojazdu do miejsca przyjęcia po zaślubinach.

Dowiedz się więcej
Czytaj dalej
Czytaj dalej